ÇOCUKLAR İÇİN İNGİLİZCE DİL OKULU

Çocuklar için İngilizce dil okulu fikri ortaya çıktığında önemli olan yılların tecrübesini en mükemmel şekilde bir araya getirmekti. Çünkü 15 yıl önce çocuklarla başlamıştım ve çocuklarla devam etmişti. Anaokulu, ilkokul, ortaokul, çocuk kitapları, İngilizce oyun grubu….

İyi ki de öyle oldu! Şimdi buradayız!

Çalıştığım her okul, dokunduğum ve bana dokunan her çocuk; ortak zaman ve mekanları paylaştığımız her insan,  çevirdiğim her bir kitap adım adım çocuklar için İngilizce dil okulunu hazırladı. Sonunda da çocuklara rağmen değil; çocuklarla birlikte, çocuklar için bir dil okulu ortaya çıktı. Çocuklarda İngilizce eğitiminin faydalarını tecrübe etmiştik. Bu sayede çocukların ihtiyaçlarına odaklanan, çocuklar için bir İngilizce eğitimi olması için çok özenli bir İngilizce kurs programı hazırladık.

Öğretmenlik tecrübelerim

Öğretmenliğe;

Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü ve Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi  formasyon eğitimimi tamamladıktan hemen sonra başladım. Yüksek lisans için vaktin henüz erken olduğun biliyordum. Çünkü öncelikle çocukların dil öğrenmede gerçek ihtiyaçlarının neler olduğunu gözlemlemem gerekiyordu.

Çocuklarla ilk öğretmenlik tecrübem;

2004-2009 yılları arasında İstanbul’da Doğuş Anaokulu ile başladı.

Ardından İzmir’e dönüş ve…

2009-2011 İzmir Özel Türk Koleji

2011-2013 Özel Çakabey Okulu

2013-2017 Işıkkent Eğitim Kampüsü

2017 ve sonrasında da hep LCF Dil Okulu. İyi ki öğretmen olarak başladığım bu okulu, 2020 senesinde devraldım. Bu sayede kaldığımız yerden ama çocuklar için dil okulunu daha iyiye ulaşmak için müthiş bir fırsat doğdu.

Çevirmenlik

Aynı zamanda öğretmenlik yaparken zor da olsa diğer tutkuma da zaman ayırabildim. Bu, en az öğretmenlik kadar emek ve dikkat isteyen çocuk kitapları çevirmenliğiydi. İlk çevirdiğim kitap

Bilim Aleminde Bilmeniz Gereken 101 şey ve pek de gerek olmayan birkaç tanesi‘dir. –Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları – 2008.

Ardından diğer çeviri kitaplarım geldi.

Keşfedin Yerin Altı – Harika Bilim Serisi – Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları – 2008.

Keşfedin Beyniniz – Harika Bilim Serisi – Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları – 2008.

Charles Darwin – Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları – 2009.

Bilgi Kitabı – Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları – 2009.

Çocuklar için Satrancın Temelleri – Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları – 2009.

Minik Sır – Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları –2010.

Bebek ve Çocuk Bakımı Ansiklopedisi – Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları – 2010.

Bebeğimi Büyütüyorum – Kaknüs Yayınları – 2013.

Şüphesiz çevirdiğim kitaplar da anne babalar ve çocuklara yönelik kitaplardı.

Çeviri ve öğretmenlikte, sınıf içinde edinilen tecrübeler ile birlikte katıldığım eğitimler de bu yolun çeşitliliğini, yaratıcılıkta sınır tanımayan yönlerini görmeme yardımcı oldu.

Son olarak “profesyonel bir eğitim programı nasıl hazırlanır?”  sorusundan yola çıkarak başlanılan

Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Programları ve Öğretim yüksek lisans programı var.

Çalıştığım tüm bu okullar, aldığım tüm eğitimler, çevirdiğim tüm kitaplar sonucunda LCF Dil Okullarını kurduk. Üstelik bu, hem çocuklarımız hem de bizler için yepyeni deneyimler demekti. Bu yüzden LCF Dil Okulları keyifli, yaratıcı, yenilikçi ve paylaşımcı bir İngilizce öğrenme sürecinin en önemli  parçası olmaya devam ediyor.  En önemlisi biz LCF Dil Okulu’nu yaratırken çok eğleniyoruz. Biliyoruz ki anne babalar ve çocuklarımız da en az bizim kadar eğlenecek ve verim alacaklar.