Çocuğumun Evde İngilizcesini Nasıl Desteklerim?

Çocuğumun Evde İngilizcesini Nasıl Desteklerim?

“Çocuğumun evde İngilizcesini desteklemek için neler yapabilirim?” anne babaların en çok sordukları sorulardan biri. Özellikle de KOVID 19 döneminde! Çocuğunuz İngilizce kursuna ya da özel okula gidiyor. Amacınız çocuğunuzun çok iyi bir İngilizce eğitimi alması. Ancak KOVID 19 döneminde tüm çocuklar ister okulda ister İngilizce kursunda yüz yüze eğitimden çok online eğitime aldılar. Bunun da karşılıklı konuşmaya, bol pratik yapmaya dayalı İngilizce eğitiminde bazı dezavantajları oldu. Peki siz bu süreçte çocuğunuzun İngilizce eğitimini desteklemek için evde neler yapabilirsiniz?  

İngilizcenizi geliştirebilirsiniz!

Çocuğunuz için sadece İngilizce konusunda değil her konuda en iyi rol model anne babası olarak sizlersiniz. Ayrıca çocuğunuzla İngilizce oyunlar oynayabilmek, onunla birlikte İngilizce şarkılara eşlik etmek, birlikte İngilizce filmler izlemek için İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Bu sayede çocuğunuzun İngilizce dil gelişimine evde de katkı sağlayabilirsiniz.

Şarkılar!

Sesleri güzel olsun ya da olmasın tüm çocuklar doğru bir şekilde teşvik edildiğinde şarkılara eşlik eder. Bu şarkının hangi dilde olduğu, sözlerini anlayıp anlamadığı önemli değildir. Çoğu zaman büyüklerin dinledikleri şarkılara mükemmel bir şekilde eşlik eden çocuklar duyarsınız. Arabada, evde, oyun oynarken, uykuya dalarken İngilizce şarkılar açıp çocuğunuzla birlikte söyleyebilirsiniz. Şarkılar İngilizce kelime ve kalıpları ve bunların doğru telaffuzlarını öğrenebilmek için eğlenceli ve mükemmel bir fırsattır.

Hikaye kitapları!

“Büyükanne senin kulakların neden bu kadar büyük? Seni daha iyi duyabilmek için”. Eminim hepimiz yıllardır “Kırmızı Başlıklı Kız” hikayesini okumamış olmamıza rağmen bu satırları hatırlıyoruz. Hikayeler içerisinde sık sık tekrarlanan cümleler yıllar sonra ile hafızamızdadır. Bu nedenle çocuğunuz İngilizcesini desteklemek için evde yapabileceğiniz en iyi şey ona resimli hikaye kitapları okumaktır. Kitaptaki görseller çocuğunuzun İngilizce kelime ve kalıpları anlamlandırmasını sağlar. Hikaye içerisinde sık sık tekrarlanan cümleleri zamanla çocuğunuzun da tekrarladığını göreceksiniz. Bu sayede dinleme becerilerinin gelişmesine katkı sağlamış olursunuz. Ayrıca belli bir okuma rutininizin olması çocuğunuza okuma alışkanlığı kazandırmak için de çok iyi bir yöntemdir.

İngilizce oyunlar!

Oyun çocukların vazgeçilmezi! Siz de bir ebeveyn olarak bilirsiniz ki çocuğunuza oyun yoluyla neredeyse yaptıramayacağınız hiçbir şey yoktur. Neden İngilizce de bunlardan biri olmasın? Ana dilinde oynadığı tüm oyunları, gerekirse basitleştirerek İngilizce de oynayabilirsiniz. Başlangıçta oyunun süresini 5-10 dk ile sınırlı tutabilirsiniz. İngilizce öğrenmenin daha hızlı ve eğlenceli bir yolu olabilir mi?

İngilizce çizgi filmler ve filmler!

Çocuğunuzun yaşına göre en azından izlediği bazı çizgi filmleri birlikte İngilizce izleyebilirsiniz. Görsellerle sözlü dil arasında çok hızlı bir şekilde bağ kurduğunu fark edeceksiniz. Çocuğunuzun izlediği ilk çizgi filmlerden birkaçı ya da tamamı İngilizce olduğunda, buna çok kolay bir şekilde alıştığını ve ileride kendi isteğiyle İngilizce çizgi filmler açtığını göreceksiniz.

Kuklalar, oyuncaklar!

Yeni aldığınız bir oyuncağın ya da kuklanın sadece İngilizce konuştuğunu hayal etmek hiç de zor değil. Kukla ya da oyuncağı İngilizce konuşturarak birlikte oyunlar oynamanızın hayal edemeyeceğiniz sonuçlar doğurduğunu görünce çok şaşıracaksınız!

Rutinler!

Kovid 19 tüm rutinlerimizi değiştirdi. Ancak çocuklar rutinleri çok sever ve herhangi bir şeyi çok kolay alışkanlık haline getirirler. Tek seferde saatlerce oyun oynamak yerine her gün ya da haftada birkaç defa İngilizce aktiviteler yapmak çok daha yararlı olacaktır. Mesela İngilizce kitap okumayı yatma rutinin bir parçası haline getirebilirsi